SARDINIE

SARDINIE

Chcete-li prožít klidnou a přitom zajímavou dovolenou, nemusíte cestovat až do Karibiku, stačí buď letadlem, nebo ještě lépe trajektem z Livorna nebo Janova připlout do přístavu Olbia na severu ostrova a dále pokračovat autem do zvoleného letoviska.
itálie cala gonone

 Při příjezdu na ostrov Vás ohromí už samotné vnitrozemí severu ostrova – silnice se klikatí střídavě mezi rozeklanými skalami porostlými machiatem – směsí trnitých keřů a voňavých bylin, olivovými háji a porosty vzácných korkových dubů. Ve vesnicích žijí gallures – potomci uprchlých Korsičanů. Však také ve vnitrozemí neoficiálně stále platí zákon krevní msty.

 pobřeží Sardinie

Ve vnitrozemí Sardinie naleznete také zbytky staveb ve tvaru včelích úlů pradávné a tajemné kultury Nuragů – z nichž některé jsou i po několika tisících letech podivuhodně zachovalé. Za návštěvu stojí překrásná románská bazilika z 12.století Santissima Trinita Di Saccargia poblíž městečka Sassari , romantické město Santa Teresa di Gallura, malebný historický hrad Castelsardo na vysoké skále, nebo návštěva hobitího městečka milionářů Porto Cervo na pobřeží Costa Smeralda, které založil princ Aga Khan a kde kotví jachty nejbohatších lidí z celého světa. Nezapomenutelná je též návštěva krápníkové jeskyně na mysu Capo Caccia, která je dostupná buď lodí nebo po devítistech schodech vytesanými v útesu nad mořem.

 

 Moře nejen u přírodní rezervace souostroví Maddalena má místy opravdu smaragdovou barvu a je neuvěřitelně čisté. Z místních specialit můžete ochutnat tvrdý ovčí sýr pecorino, nakyslý ricotta salata, ti nejodvážnější mohou zkusit i v Evropské unii zakázaný sýr casu marzu, který se podává s živými mušími larvami. Výborná je polévka Zuppa di Corze připravovaná z mušlí, rajčat a bylinek nebo pečené jehně.  

 

Sardové jsou neuvěřitelně přátelští, ale zároveň i rezervovaní. Postrádají typickou otevřenost a výřečnost Italů, ale o to více jsou spolehlivější a čestnější. Ne nadarmo platí, že v Itálii se většina soudců rekrutuje právě z obyvatel tohoto krásného ostrova.

 

Zkrátka Sardinie je sice součástí Itálie, ale je odlišná svou jedinečností a stojí za návštěvu.


Written by