Nový mobil každý rok

Nový mobil každý rok

Mobil je skvělý společník
Bez mobilu si jen málokdo dnes umí představit svůj život. Je to dáno tím, že jedna malá chytrá krabička dokázala nahradit hromadu přístrojů, které bychom museli neustále tahat s sebou. Chytré mobily nám během pár let dokázaly nahradit

  • Počítač
  • Telefon
  • Fotoaparát
  • Videokameru
  • Budík
  • Stopky
  • Kalendář

A mnoho dalšího. I dnes nám mobily nabízí spoustu zajímavých funkcí, ale ruku na srdce – zrovna moc prostoru k inovacím už dneska asi není. Zdá se, že na poli telefonů už bylo všechno důležité vymyšleno. Přesto firmy neustál chrlí nové a nové telefony každý rok, a my je bezmyšlenkovitě kupujeme. Kupujeme je ale proto, že nám starý model opravdu dosloužil, nebo jenom proto, abychom měli nejnovější model a nebo dokonce mohli na někoho zapůsobit tím, že máme peníze na drahý telefon?

stará nokia

Mobil by měl být pořád hlavně používaný k tomu, k čemu byl stvořený. K práci, spojení s lidmi a i k zábavě. Není ale potřeba neustále kupovat nové modely jen proto, že mají třeba jinak poskládané fotoaparáty, nebo protože nová řada nabízí novou barvu. Mobil je prostředek ke nekomunikaci s okolím, a u toho bychom měli víceméně zůstat. Je naprosto zbytečné utrácet spoustu peněz za telefony, když v podstatě umí totéž, co jeho předchozí kolega. Žádné převratné novinky co se týče funkcí nebo designu se zkrátka nekonají. A ruku na srdce – kdo z vás využívá opravdu všechno, co jeho telefon nabízí?

nový iphone

Trh je přesycený, a i když se firmy vyrábějící mobilní telefony snaží přicházet s novinkami, stejně všechny ty chytré krabičky nabízejí víceméně funkce, které jsou jen na okrasu. Drtivá většina uživatelů stejně zůstane u běžných funkcí, a lepší displej o pár pixelů nebo výkonnější fotoaparát nepozná téměř nikdo. I proto je zbytečné kupovat nový mobil každý rok jen proto, že můžeme. Snižme nejen ekonomickou zátěž, protože ne každý má na telefon za několik desítek tisíc, a taky tu ekologickou. Hromada funkčního zboží zbytečně končí v odpadu.

Written by