O kvalitu vody v našich bazénech se po celou dobu stará filtrace. Ty ale nefungují jen tak bez dalších součástí, některé je třeba pravidelně vyměňovat, aby voda byla stále čistá a svěží.

Co se filtrací týká, můžeme vybírat ze dvou základních druhů:

  • Kartušová, která je dnes již ale spíše přežitkem, neboť její výkon již není zcela dostačující. Proto, když už se s ní setkáme, tak většinou v malých bazénech s objemem do 8 m3.
  • Písková svou oblíbeností převažuje. Pracuje na přírodním principu filtrování skrze písek, kde se zachytávají nečistoty. Proto je také třeba tento pravidelně měnit.

balloons-1761634_960_720

Nyní se dostáváme k písku do filtrace. Ten zajišťuje cirkulaci a úpravu vody, je proto v tomto zařízení naprosto nezbytným. Proto je jeho výběr velmi důležitý. Pokud vyberete kvalitní typ, můžete ušetřit na množství (a tím i penězích) chemických prostředků. Jednotlivé typy se liší různými vlastnosti a také zrnitostí. Takže – jaké druhy podle zrnitosti známe?

  1. 0,4 – 1,2 mm je ideální zrnitost, která zaručuje bezproblémové fungování samotného zařízení a také efektivitu v čištění bazénové vody.
  2. Pod 0,4 mm je velmi jemný, takže se může stát, že z trysek bude unikat do bazénu, kde se často usadí na dně. Je sice o něco levnější, ale může zbytečně příliš namáhat čerpadla.
  3. Nad 1,2 mm je zase až příliš zrnitý. Velká zrna totiž nedokážou zachytit všechny nečistoty a celý proces čištění je tak naprosto zbytečný. Pro udržení kvalitní vody je navíc třeba použít více bazénové chemie.

cockle-shell-571905_960_720

Pouhá zrnitost ale kvalitu náplně nezaručuje. Mimo jiné je třeba věnovat pozornost také parametrům ohledně účinnosti zařízení a také velikosti zachycených mikronů.

A jak je to s frekvencí výměny? Jednotlivá zrna v křemičité náplni se časem zaoblují a zmenšují. Tím pádem se nečistoty čím více obtížně zachycují, což má za následek neefektivitu provozu zařízení. Snadnou pomocí je včasná výměna. Obecně se uvádí, že jednou vyměněná náplň vydrží 2-3 roky. Záleží samozřejmě na četnosti použití.