Bezpečná jízda

Bezpečná jízda

Statistiky zpracovávající téma nehod na silnicích ukazují, že přibývá stále více motorkářů, kteří zbrklou či riskantní jízdou způsobili ztráty životů. A to nejen svých, ale také ostatních „nevinných“ účastníků provozu. Jaká jsou pravidla bezpečné jízdy na motorce?
To základní pravidlo zná úplně každý, dokonce i ten, kdo nemá řidičské oprávnění: Jízda se vždy musí přizpůsobit stavu vozovky. Ačkoli je to vlastně jasná věc, nedodržení tohoto pravidla stále patří k nejčastějším příčinám moto nehod. České silnice rozhodně nepatří k těm nejkvalitnějším a jsou posety mnoha výmoly či dírami, které snadno mohou způsobit neštěstí. Také nepřiměřeně rychlá jízda na mokré či namrzlé vozovce je velmi riskantní.
motorkář na startu
Pokud nasedáte na motorku, rozhodně se nedosazujte do role největšího borce na silnici. Právě naopak je nutné projevit pokoru, neboť jste to právě vy, kdo patří mezi nezranitelnější skupinu silničního provozu. Rozhodně nemachrujte a nepředvádějte, jak rychlý váš stroj může být. Mohlo by vás to zbytečně stát život.
Protože vás nechrání plechy, tak jako je tomu v autě, pořiďte si speciální motorkářské oblečení vybavené ochrannými prvky, které jsou po oděvu strategicky rozmístěny tak, aby co nejvíce eliminovali vážná zranění při pádu. Mezi naprostou nezbytnost pak patří samozřejmě nutnost si vzít helmu.
motorka v servisu
Motorka bývá sezónním strojem, proto je vhodné si na začátku každé sezóny nechat stroj prohlédnout profesionály v motoservisu. Dobrý technický stav motorky je přece základ.
A když už do motoservisu zavítáte, nechte si zkontrolovat také pneumatiky. Vždycky by měly odpovídat typu terénu, ve kterém se nejčastěji pohybujete. Na výběr je ze čtyř základních typů: na městský provoz, motokros, sportovní či cestovní pneumatiky. Nejvíce univerzální jsou ty cestovní, od kterých se očekává najetí více kilometrů během jedné jízdy.

Written by